Tineretul Social Democrat Harghita a desfășurat Conferința Județeană de Alegeri sâmbătă, 27 iunie 2026, la Căminul Cultural din comuna Sărmaș. În cadrul evenimentului, delegații au votat pentru noua conducere județeană, care este formată din tineri implicați activ în comunitățile locale. Președintele ales, Vodă-Marc Ioan-Andrei, a declarat că își dorește ca TSD Harghita să fie o echipă unită, în care fiecare coleg contează și în care meritocrația, încrederea și sprijinul reciproc să prevaleze. Noua echipă de conducere include, pe lângă președinte, Froicu Ioan-Andrei ca prim-vicepreședinte, și alți vicepreședinți precum Rugină Raluca, Afrăsinei Ioan-Ilie, Chelemen Ioan-Andrei, Adrian Olteanu și Micu Adina-Maria. Secretarul executiv este Bergovan Maria-Magdalena, iar membrii Biroului Permanent Județean sunt Gabor Trifan Monica, Hîrlav Ramona, Vodă Florin-Vlad, Patka-Laczko Andreea, Șuteu Alina-Andreea, Voșloban Ștefania, Rîșnoveanu Sergiu, Moldovan Ovidiu-Ionuț, Pop Dragoș-Horațiu, Cristea Gheorghe-Loredan și David Cioancă. Această echipă reunește tineri din diverse organizații locale, cu experiențe și expertize diferite, care își propun să contribuie la consolidarea unei organizații deschise și active. Printre obiectivele noului mandat se numără extinderea numărului de membri și simpatizanți ai TSD Harghita, prin atragerea tinerilor din medii socio-profesionale diverse. De asemenea, conducerea TSD Harghita este conștientă de provocările determinate de realitățile economice care fac ca mulți tineri să plece din județ și își dorește să fie deschisă și către acei tineri care păstrează legătura cu comunitățile lor și vor să aducă idei și experiențe noi în Harghita. În cele din urmă, alegerile din cadrul TSD Harghita reprezintă un pas important în consolidarea organizației și a capacității sale de a reprezenta interesele tinerilor din județul Harghita.

Sursa: Stiri Harghita

📎 Sursă: Stiri Harghita