Radio Hit FM Stiri Alba Salvamont: Aproape 100 de persoane au solicitat ajutorul salvatorilor montani în ultimele 24 de ore

Salvamont: Aproape 100 de persoane au solicitat ajutorul salvatorilor montani în ultimele 24 de ore

Salvamont: Aproape 100 de persoane au solicitat ajutorul salvatorilor montani în ultimele 24 de ore post thumbnail image

În ultimele 24 de ore 97 de persoane au fost salvate din situații dificile de către salvamontiști. Dintre acestea 33 de persoane au fost transportate la spitale pentru îngrijiri medicale și, din păcate, o persoană a decedat după ce a căzut de la înălțime în zona unei cascade montane din Munţii Stânişoarei, județul Suceava. 

„Zi de foc pentru salvamontiştii din întreaga ţară solicitaţi să intervină la un număr îngrijorător de mare de evenimente montane. În ultimele 24 de ore, la Dispeceratul Naţional Salvamont s-au primit 88 de apeluri prin care se solicita intervenţia de urgenţă a salvamontiştilor”, se arată vineri pe pagina de Facebook a Salvamont România.

Cele mai multe apeluri au fost pentru Salvamont Predeal şi Maramureş – câte 10, pentru Salvamont Voineasa şi Salvamont Municipiul Braşov – câte 9, iar pentru salvamontiştii gorjeni – 8.

Totodată, s-au primit şi 58 de apeluri prin care se solicitau sfaturi şi informaţii despre diferite trasee turistice din zona montană şi despre domeniile schiabile.

„Salvamont România vă îndeamnă la prudenţă şi responsabilitate în derularea activităţilor montane şi vă invită să le fiţi alături în campania de reducere a numărului de accidente montane”, mai arată sursa citată.

The post Salvamont: Aproape 100 de persoane au solicitat ajutorul salvatorilor montani în ultimele 24 de ore appeared first on albapesurse.

Related Post

Suplimentare bugetară de 223,6 milioane lei pentru Ministerul Sănătății: Finanțare destinată sănătății publice și drepturilor salarialeSuplimentare bugetară de 223,6 milioane lei pentru Ministerul Sănătății: Finanțare destinată sănătății publice și drepturilor salariale

Guvernul României a adoptat, în cadrul ședinței de miercuri, o hotărâre prin care bugetul Ministerului Sănătății va fi suplimentat cu 223,6 milioane de lei. Aceste fonduri sunt destinate susținerii programelor

Activități de conștientizare și prevenire în cadrul Zilei Internaționale a reducerii riscurilor de dezastre la Alba IuliaActivități de conștientizare și prevenire în cadrul Zilei Internaționale a reducerii riscurilor de dezastre la Alba Iulia

În acest weekend, pe 12 și 13 octombrie, între orele 14:00 – 16:00, locuitorii municipiului Alba Iulia au participat la o serie de activități de conștientizare organizate în incinta Mercur

Mesaje