Consiliul Județean Harghita a dat startul lucrărilor de modernizare a drumului județean DJ 174C, la ieșirea din Bilbor spre județul Suceava, marți, 23 iunie. Investiția vizează modernizarea unui tronson de 1.000 de metri la ieșirea din localitatea Bilbor și a unui sector de 230 de metri aflat la limita administrativă dintre județele Harghita și Suceava.

Contractul are o valoare de aproximativ 8 milioane de lei, cu TVA, iar lucrările vor fi executate de societatea Întreținere Drumuri Harghita SRL. Durata prevăzută pentru finalizarea investiției este de 12 luni. În această perioadă se desfășoară activitățile de organizare a șantierului și lucrările pregătitoare.

Potrivit reprezentanților Consiliului Județean Harghita, în etapa următoare va începe construirea zidurilor de sprijin. Pe tronsonul DJ 174C – limita cu județul Suceava sunt prevăzute supralărgiri și supraînălțări în zonele în care configurația terenului și lățimea amplasamentului permit realizarea acestora. Drumul va avea două benzi de circulație.

În zonele în care pietruirea lipsește sau stratul existent este contaminat va fi realizat, sub forma unor casete de lărgire, un strat de 20 de centimetri din piatră brută împănată. Proiectul include și lucrări pentru colectarea și evacuarea apelor pluviale, prin realizarea pantelor carosabilului, a șanțurilor betonate și ranforsate și a unui dren longitudinal.

Pentru consolidarea drumului vor fi construite fundații adâncite pentru parapete și ziduri de sprijin din beton, intervențiile fiind necesare pentru protejarea carosabilului și creșterea siguranței circulației. Pe durata lucrărilor vor fi instituite restricții de viteză, precum și interdicții temporare de oprire, parcare sau acces. Toate restricțiile vor fi semnalizate corespunzător în zona șantierului.

„Continuăm investițiile în infrastructura rutieră din zona de nord a județului, acest proiect fiind foarte important și așteptat de comunitate. Investiția va îmbunătăți conectivitatea și va contribui la creșterea siguranței circulației în zonă”, a declarat Bíró Barna-Botond, președintele Consiliului Județean Harghita.

Importanța acestui proiect constă în îmbunătățirea condițiilor de circulație și creșterea siguranței rutiere în zona de nord a județului Harghita. Investiția va avea un impact pozitiv asupra comunității locale, contribuind la dezvoltarea economică și socială a regiunii.

Sursa: Stiri Harghita

📎 Sursă: Stiri Harghita