Președintele Consiliului Județean Harghita, Bíró Barna-Botond, a solicitat sprijinul autorităților naționale și a instituțiilor europene pentru gestionarea conflictelor generate de prezența urșilor bruni în apropierea zonelor locuite. Problema urșilor bruni care ajung tot mai des în apropierea localităților din județul Harghita nu mai poate fi gestionată doar la nivel local.

În primele șase luni ale anului 2026, în județul Harghita au fost emise 148 de mesaje RO-ALERT care semnalau prezența urșilor, ceea ce reprezintă o medie de aproape trei avertizări pe zi. Această situație indică o creștere a presiunii asupra comunităților și a riscurilor pentru siguranța oamenilor și a bunurilor acestora.

Potrivit președintelui Consiliului Județean Harghita, amploarea fenomenului impune adoptarea unor măsuri urgente și revizuirea cadrului legislativ referitor la prevenirea și gestionarea conflictelor dintre oameni și carnivorele mari. Bíró Barna-Botond și-a exprimat sprijinul pentru demersurile ministrului interimar al Agriculturii, Tánczos Barna, și ale UDMR privind identificarea unor soluții eficiente pentru protejarea populației.

Președintele Consiliului Județean Harghita a transmis adrese oficiale președintelui României, Nicușor Dan, și ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, în care este prezentată situația din județ, impactul incidentelor asupra comunităților locale și necesitatea unor măsuri care să asigure un echilibru între protejarea biodiversității și siguranța cetățenilor.

Demersurile au fost extinse și la nivel european, Bíró Barna-Botond transmițând adrese oficiale europarlamentarilor Winkler Gyula și Vincze Lóránt, solicitându-le sprijinul pentru aducerea acestei probleme în atenția instituțiilor europene. O solicitare a fost adresată și președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, pentru implicarea Bruxelles-ului în gestionarea conflictelor generate de prezența urșilor bruni.

Instrumentele de care dispun în prezent autoritățile locale și naționale nu mai sunt suficiente, motiv pentru care se solicită adaptarea politicilor europene la realitățile regiunilor în care populațiile de urs brun au crescut semnificativ. Consiliul Județean Harghita susține că soluțiile adoptate trebuie să protejeze în continuare biodiversitatea, dar și să garanteze siguranța comunităților locale.

Importanța acestei probleme rezidă în faptul că siguranța cetățenilor și protejarea biodiversității sunt aspecte fundamentale care trebuie abordate într-o manieră coordonată și eficientă. Prin implicarea instituțiilor europene, se urmărește găsirea unor soluții durabile care să asigure un echilibru între protejarea mediului și siguranța comunităților, astfel încât să se poată preveni incidentele și să se promoveze coexistența pașnică între oameni și animalele sălbatice.

Sursa: Stiri Harghita

📎 Sursă: Stiri Harghita