Primăria Brașov a anunțat planuri pentru extinderea străzii 13 Decembrie, de la o bandă la două benzi pe sens, în cadrul Programului național de dezvoltare locală.

Proiectul prevede aprobarea DALI (documentație de avizare a lucrărilor de intervenții) cu elemente ale studiului de fezabilitate, necesare depunerii cererii pentru obținerea finanțării în cadrul programului național de la Ministerul Dezvoltării.

Tronsonul vizat este cuprins între intersecția cu strada Orizontului până la intersecția cu strada Vasile Goldiș, iar proiectul are o valoare totală de 33 de milioane de lei, cu TVA, dintre care partea pe care trebuie să o plătească primăria este de aproape 10 milioane de lei.

Lucrările au fost solicitate de Ministerul Apărării Naționale pentru o bună desfășurare a exercițiilor multinaționale sau naționale, având în vedere că MApN deține Unitatea Militară de pe strada Vasile Goldiș, cunoscută ca Bază de Aprovizionare și Logistică.

Extinderea drumului spre Sânpetru va fluidiza traficul din zona Tractorul și Sânpetru, cunoscută pentru traficul intens, mai ales de la orele de vârf, oamenii fiind foarte nemulțumiți.

Proiectul se află pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local de vineri, 26 iunie, și reprezintă un pas important pentru dezvoltarea infrastructurii rutiere din zonă.

Importanța acestui proiect nu poate fi subestimată, deoarece va avea un impact semnificativ asupra calității vieții locuitorilor din zonă, reducând timpul de călătorie și îmbunătățind condițiile de trafic.

Sursa: Brasovenii

Articolul Extinderea drumului spre Sânpetru: un pas înainte apare prima dată în Ziarul Metropolitan Brasov.