Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis vineri, 24 iulie, o avertizare de Cod galben de instabilitate atmosferică, care este valabilă pe parcursul acestei zile în diverse regiuni din Moldova, Transilvania și Muntenia, inclusiv în București. Potrivit ANM, între orele 12:00 și 21:00, se vor înregistra perioade cu ploi torențiale semnificative, descărcări electrice, intensificări ale vântului și vijelii (cu viteze la rafală de 50 – 70 km/h) în cea mai mare parte a Munteniei și a zonei montane, în nord-vestul și sud-vestul Moldovei și în sud-vestul Transilvaniei.
Codul galben include și posibilitatea de grindină pe arii restrânse. Pe aceste arii, grindina va fi de mici și posibil medii dimensiuni (1 – 3 cm), iar în intervale scurte de timp (până la trei ore) și prin acumulare, cantitățile de apă vor ajunge la 20 – 30 l/mp și izolat la peste 40 – 50 l/mp. ANM a subliniat că, în perioada specificată, manifestări de instabilitate atmosferică vor apărea pe arii restrânse și în restul teritoriului. Dacă apreciezi știrea, te invităm să te alături comunității noastre de cititori de pe pagina de Facebook, printr-un Like! De asemenea, poți primi noutăți RAPID și pe canalul nostru de WhatsApp și Telegram!

Sursa: News

Articolul ANM: Avertizare de Cod galben pentru ploi și vijelii, vineri, în aproape jumătate din țară, inclusiv județul Brașov apare prima dată în Ziarul Metropolitan Brasov.