Polițiștii rutieri din Harghita au desfășurat, duminică, 5 iulie 2026, o acțiune de tip RELEU pe DN 15, pentru creșterea siguranței în trafic și prevenirea accidentelor rutiere. Activitățile au avut loc în intervalul orar 13:00–17:00 și au vizat, în principal, combaterea cauzelor care duc frecvent la producerea evenimentelor rutiere. Acțiunea a fost organizată de Serviciul Rutier Harghita, care a mobilizat resurse semnificative pentru a asigura un trafic sigur și fluent.
În timpul acțiunii, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Harghita au efectuat 22 de testări cu aparatele din dotare, pentru depistarea consumului de alcool la volan. Acest lucru a permis identificarea și sancționarea conducătorilor auto care au încălcat regulile de circulație. De asemenea, polițiștii au verificat starea tehnică a vehiculelor și au aplicat sancțiuni pentru orice abatere constatată.
În urma abaterilor constatate, au fost aplicate 128 de sancțiuni contravenționale. Cele mai multe dintre acestea, 105 la număr, au fost pentru depășirea regimului legal de viteză. Alte 5 sancțiuni au fost aplicate pentru nepurtarea centurii de siguranță, iar 18 pentru alte abateri la regimul rutier. Valoarea totală a amenzilor aplicate depășește 78.000 de lei, ceea ce arată gravitatea situației și necesitatea unor măsuri ferme pentru prevenirea accidentelor rutiere.
Polițiștii au reținut 6 permise de conducere, dintre care 5 pentru depășirea regimului legal de viteză și unul pentru o altă abatere rutieră. De asemenea, a fost retras un certificat de înmatriculare, ceea ce arată că autoritățile sunt hotărâte să ia măsuri severe împotriva celor care încalcă regulile de circulație. Un aspect important este că, pe durata acțiunii, nu au fost înregistrate accidente rutiere, ceea ce demonstrează eficiența măsurilor luate.
IPJ Harghita transmite că astfel de activități vor continua și în perioada următoare, scopul fiind menținerea siguranței pe drumurile publice și responsabilizarea tuturor participanților la trafic. Acest lucru este esențial pentru prevenirea accidentelor rutiere și pentru asigurarea unui mediu sigur și sănătos pentru toți participanții la trafic.
Acțiunea de siguranță rutieră din Harghita este un exemplu de bună practică în ceea ce privește prevenirea accidentelor rutiere și asigurarea siguranței pe drumurile publice. Prin astfel de acțiuni, autoritățile demonstrează că sunt hotărâte să ia măsuri ferme pentru protejarea vieții și sănătății cetățenilor. Importantă sau impactul acestei stiri este acela ca arată cat de importante sunt măsurile de prevenire a accidentelor rutiere și necesitatea unei abordări proactive în acest sens.
Sursa: Stiri Harghita