
Sub motto-ul „Discover the joy of code, together”, patru elevi ai Colegiului Național de Informatică „Gr. Moisil” Brașov – Matei Cazacu, Ștefan Istratie, Irina Alexa (clasa a XI-a) și Mihai Telea (clasa a X-a) – au trăit o experiență de neuitat în San Francisco, California.
Călătoria lor a fost posibilă datorită Fundației HackClub, prin proiectul internațional Neighbourhood, care a reunit aproximativ 60 de elevi din întreaga lume. Scopul: schimb de cunoștințe, dezvoltarea de noi abilități în domeniul tehnologiei și crearea de prietenii peste granițe.
Totul a început în luna mai, când tinerii informaticieni au participat la un program internațional ce i-a provocat să codeze intens la propriile proiecte timp de 100 de ore. Performanța și creativitatea lor le-au adus selecția pentru o tabără de trei săptămâni în inima Silicon Valley.
Programul a combinat pasiunea pentru tehnologie cu descoperirea unei comunități globale. Elevii au participat la workshopuri, hackathoane spontane, sesiuni de prezentare a proiectelor și activități culturale. Au explorat San Francisco, au vizitat sediile unor giganți tech și au văzut, cu ochii lor, cum arată viitorul în inovație.
„Nu a fost doar despre cod, ci despre oameni, idei, curaj și viitor”, spun participanții. Cheltuielile au fost acoperite integral de Fundația HackClub.
Întorși acasă, cei patru elevi sunt mai motivați ca niciodată să construiască proiecte cu sens și impact – dovadă că visurile îndrăznețe și munca susținută pot duce la realizări remarcabile.
