Radio Hit FM

From the blog

Miriam Bulgaru câștigă primul trofeu WTA la Țiriac Foundation Trophy

Miriam Bulgaru, sportivă legitimată la CSM Unirea Alba Iulia, a realizat o performanță remarcabilă la turneul WTA 125 Țiriac Foundation Trophy, desfășurat la București.

În finala de duminică, Bulgaru a învins-o pe Kathinka von Deichmann din Liechtenstein în trei seturi: 6-3, 1-6, 6-4.

În setul al doilea, la scorul de 4-1 în favoarea adversarei, Miriam Bulgaru a solicitat un time-out medical, dar a revenit în forță în setul decisiv. După două ore și trei minute de joc intens, sportiva din Alba Iulia a fructificat prima minge de meci pentru a câștiga turneul, obținând astfel primul trofeu WTA din cariera sa.

Trofeul i-a fost înmânat de legendele sportului românesc, Simona Halep și Nadia Comăneci. Cu această victorie, Miriam Bulgaru va urca semnificativ în clasamentul mondial, ajungând pe locul 178.

The post Miriam Bulgaru câștigă primul trofeu WTA la Țiriac Foundation Trophy appeared first on albapesurse.