Radio Hit FM Stiri Alba Magazinele obligate să afișeze etichete suplimentare pentru produsele reduse la gramaj – „Legea shrinkflation” a fost publicată în Monitorul Oficial

Magazinele obligate să afișeze etichete suplimentare pentru produsele reduse la gramaj – „Legea shrinkflation” a fost publicată în Monitorul Oficial

Magazinele obligate să afișeze etichete suplimentare pentru produsele reduse la gramaj – „Legea shrinkflation” a fost publicată în Monitorul Oficial post thumbnail image

Începând din luna viitoare, toate magazinele din România vor trebui să informeze clienții prin etichete suplimentare dacă au redus cantitatea produselor fără a scădea prețul, conform noii „Legi shrinkflation”.

Publicată recent în Monitorul Oficial, această lege urmărește să contracareze practicile înșelătoare ale unor comercianți care micșorează gramajul produselor, menținând sau chiar majorând prețurile.

Inspirată de modelul francez, legea obligă supermarketurile să anunțe clar consumatorii atunci când ambalajele produselor conțin mai puțin lapte, orez, chipsuri sau alte alimente, fără a oferi o reducere de preț corespunzătoare.

Autoritățile au obținut deja acordul Comisiei Europene pentru aplicarea acestei măsuri, care vizează transparența în relația dintre comercianți și consumatori. O altă practică de tip „strechflation”, prezentă pe piețele din Vest, presupune creșterea cantității unui produs, dar cu o majorare disproporționată a prețului, un alt fenomen de care autoritățile sunt vigilente.

Magazinele au la dispoziție 30 de zile pentru a se conforma noilor reglementări, astfel încât să evite eventualele sancțiuni.

The post Magazinele obligate să afișeze etichete suplimentare pentru produsele reduse la gramaj – „Legea shrinkflation” a fost publicată în Monitorul Oficial appeared first on albapesurse.

Related Post

Ne așteaptă un 2026 scump! Cât ne costă taxele lui Bolojan: 9,5 miliarde lei în 2025, dar urmează patru ori mai multNe așteaptă un 2026 scump! Cât ne costă taxele lui Bolojan: 9,5 miliarde lei în 2025, dar urmează patru ori mai mult

Taxe mai mari, portofele mai goale. Asta promite noul Guvern condus de Ilie Bolojan, care în 2025 vrea să scoată 9,5 miliarde de lei din buzunarele românilor și ale firmelor.

Cerere de oferta cu plic inchis pentru achizitia: Studiu de fezabilitate pentru constructia unei uzine metalurgiceCerere de oferta cu plic inchis pentru achizitia: Studiu de fezabilitate pentru constructia unei uzine metalurgice

Societatea CUPRU MIN S.A. cu sediul in Abrud , str. Piața Petru Dobra nr.1, jud. Alba, tel. 0258-780083, fax 0258-780296, email office@cuprumin.ro , procurement@cuprumin.ro  organizeaza cerere de oferta cu plic

Mesaje